:: چرا برخی از شوینده های ماشین ظرفشویی باعث کدر شدن ظروف میشوند؟

کدر شدن ظروف یکی از اتفاق های عادی بوده که به مرور زمان در صورت عدم رعایت نکات لازم  ایجاد می شود. اما یکی از سوالات رایج در میان بسیاری از افراد این است که چرا برخی از شوینده های ماشین ظرفشویی باعث کدر شدن ظروف می‎شوند؟ بیشتر ظرف ها در گذر زمان دچار کدری شده و زیبایی ظاهری روزهای اولیه خود را از دست می دهند. فرقی نمی کند که شما تا چه از آنها استفاده می کنید، آنها را بدون استفاده در کابینت میگذارید، از چه روش برای شستشویی آنها استفاده می کنید و … . بنابراین در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا پاسخ سوالتان را در مورد شوینده مناسب ظروف و جلوگیری از بین رفتن درخشندگی ظروف پیدا کنید.

دلیل کدر شدن ظروف چیست؟

دلیل از بین رفتن درخشندگی ظروف را می توان دو مورد اصلی در نظر گرفت. یکی فرسایش و خوردگی که به مرور زمان در بسیاری از ظروف ایجاد می شود. دوم به دلیل رسوب و سختی است که در آب وجود داشته و به مرور زمان باعث از بین رفتن ظاهر اولیه ظروف می شود.

این دو علت، دلایل عمده ایجاد این مسئله هستند که برای حل هر یک از آنها روش های مختلفی وجود دارد. در ادامه روش حل هر دو مشکل را بیان خواهیم کرد.

جلوگیری از کدر شدن ظرف ها
The-reason-for-the-dishes-being-blurred

جلوگیری از فرسایش و خوردگی ظروف

فرسایش یکی از فرآیند های زمان بر است که از دید بسیاری از افراد مخفی باقی می ماند. چرا که تغییرات ناشی از آن به سرعت قابل مشاهده نیست. این مسئله معمولا در گذر زمان و به دلیل استفاده هر روز و مداوم ایجاد می شود. متاسفانه این مشکل نه به طور کامل اجتناب پذیر است و نه قابلیت حل شدن به طور کامل را دارد. یعنی چه بخواهید و چه نخواهید ظروف شما در گذر زمان با این مشکل مواجه می شوند. اما راه حلی برای کند کردن این فرآیند وجود دارد. ساده ترین روشی که شما با استفاده از آن می توانید کدر شدن ظروف را به تعویق بیندازید این است که از یک مایع محافظ ظروف شیشه ای، مانند مایع جلادهنده استفاده نمایید. این مواد به گونه ای ساخته شده اند که سرعت فرسایش را تا حد زیادی کاهش داده و به شکل یک لایه محافظتی برای سطح ظروف عمل می کنند.

رفع سختی آب

سختی آب نیز یکی دیگر از عواملی است که به مرور زمان موجب کدر شدن ظروف می شود. آب هر منطقه ای به اندازه ای سخت است که این ویژگی آن موجب رسوب شدن آهک روی سطح آن می شود. این رسوب آهک به مرور زمان روی سطح شما می چسبند و ظاهر نامناسب برای آن ایجاد می کنند. اما جای نگرانی نیست چرا که این مشکل قابل حل است.

راه حل ساده ای که برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود این است که از یک ماده ای به نام نمک ماشین ظرفشویی استفاده شود. نمک ماشین ظرفشویی دارای ترکیبی است که میزان سختی آب را به حداقل رسانده و اجازه ایجاد رسوب در فضای داخلی را نمی دهد. چرا که هر ماشین ظرفشویی دارای بخشی به نام رزین است که اگر رسوبات آهکی روی آن را بپوشاند، به مرور زمان عملکردش ضعیف شده و دچار مشکل می شود. زمانی که این بخش وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، به مرور زمان به دلیل اینکه سختی آب به مرور زمان گرفته نمی شود، به طور مستقیم روی ظروف تاثیر گذاشته و ظاهرشان را تغییر می دهد.

how-increase-brightness-of-dishes

برای اینکه ظرفهایمان درخشنگی بیشتری داشته باشند چه باید کنیم؟

اگر قصد دارید از ماشین ظرفشویی برای شستشوی ظروف استفاده کنید، باید برخی از نکات ساده را رعایت کنید تا هم از عملکرد دستگاهتان رضایت بیشتری داشته باشید و هم سلامت ظاهری ظروفتان را با گذر زمان تضمین کنید.

  • اولین نکته ای که بارها تکرار کرده ایم، این است که ظروفتان را قبل از قرار دادن در دستگاه به طور کامل از باقی مانده غذاها پاک کنید. چرا که عدم انجام این کار باعث می شود که بخش فیلتر دستگاه دچار گرفتگی شود و تمیز کردن ظروف به درستی انجام نگردد.
  • انتخاب مایع شوینده یکی دیگر از مواد مهمی است که باید مد نظر داشته باشید. در میان انواع مواد شوینده ای که وجود دارد، ژل ماشین ظرفشویی انتخاب بهتری خواهد بود. چرا که به عنوان مثال، زمانی که شما از قرص برای شستشوی ظروف استفاده می کنید، صرف نظر از اینکه قصد شستشوی چه مقدار ظرفی دارید، باید از یک قرص استفاده کنید که از لحاظ اقتصادی چندان مقرون به صرفه نیست.
  • در صورتی که ماشین ظرفشویی شما دارای حالت خشک کن است، استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی را فراموش نکنید. این مایع به صورت خودکار در مراحل آخر شستشو وارد سیکل شستشو شده و باعث می شود که خاصیت کششی سطح آب از بین رفته ظروف زودتر خشک شوند. زودتر خشک شدن ظروف مانع از ایجاد کدر شدن ظروف در گذر زمان می شود. چرا که جاری شدن آب روی سطح مانع از باقی ماندن قطره های آب روی سطح شده و لکه ایجاد نمی کند.
  • لزوم استفاده از نمک ماشین ظرفشویی است. همراه با هر ماده تمیز کننده ای که برای ظروفتان استفاده می کنید، حتما باید از نمک نیز استفاده کنید. تمیز کننده های مختلفی در بازار وجود دارد مانند پودر، قرص و ژل ماشین ظرفشویی . هر یک از این ماده ها دارای ساختارهای متفاوتی هستند. به عنوان مثال قرص ماشین ظرفشویی تا اندازه ای دارای نمک ماشین ظرفشویی هست اما نه به اندازه ای که پاسخگوی نیاز شما باشد. بنابراین صرف نظر از اینکه از چه ماده ای استفاده می کنید، استفاه از نمک را در دستور کار قرار دهید.
دلایل استفاده از نمک در ماشین ظرفشویی
using-dishwasher-salt

توجه: در حال حاضر برندهای مختلفی در زمینه تولید انواع مواد شوینده مربوط به ماشین ظرفشویی در حال فعالیت هستند که هر یک از ساختار شیمیایی متنوعی برای افزایش اثربخشی و تمیزی بیشتر استفاده می کنند. اما متاسفانه برخی از آن ها از یک سری ماده شیمایی استفاده می کنند که برای سلامتی انسان ضرر دارد. بنابراین در صورتی که قصد خرید این نوع محصولات را دارید، بهتر است یک برند معتبر و با تجربه در این زمینه را انتخاب نمایید. مایع جلادهنده فست دراپ یکی از محصولات کمپانی فست دراپ است که از فرمولی بهینه شده و سازگار با سلامتی انسان جهت ساخت آن استفاده می شود. پس اگر قصد استفاده مداوم از این مایع را دارید، پیشنهاد می کنیم تجربه استفاده از این ماده را از دست ندهید.

نتیجه گیری

برای جلوگیری از کدر شدن ظروف هنگام شستشوی آنها با ماشین ظرفشویی باید از بهترین شوینده های ماشین ظرفشویی استفاده نمایید تا با استفاده از آنها میزان سختی آب و همچنین خاصیت کشش سطحی آب را به حداقل برسانید. تا از ایجاد فرسایش و لکه روی ظروف جلوگیری کرده و باعث درخشندگی ظروف شوید. پیشنهاد ما به شما استفاده از ژل ماشین ظرفشویی فست دراپ و مایع جلادهنده فست دارپ است.

تاریخ انتشار: دوشنبه/07/اکتبر/2019
تعداد بازدید: 844
بازگشتدیدگاهتان را بنویسید