:: آموزش استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی و افزایش عمر آن

طریقه استفاده از ماشین ظرفشویی با طول عمر دستگاه و نحوه عملکرد آن ارتباط مستقیمی دارد. اما آیا شما از روشهای استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی مطلع هستید؟ آیا می دانید عمر مفید دستگاهتان چقدر است؟ اگر پاسخ هیچ یک از این سوالات را نمیدانید، نگران نباشید. چرا که در این مقاله روش استفاده از ظرفشویی را به شما آموزش می‌دهیم.

بر اساس آنچه که بسیاری از تولید کنندگان ماشین های ظرفشویی بیان می کنند، این دستگاه ها می توانند به طور متوسط 10 سال عمر کرده و به خوبی کار کنند. به شرط آنکه به خوبی با طریقه استفاده از ماشین ظرفشویی آشنا باشید. البته این مسئله به این معنا نیست که شما در طول 10 سال هیچ مشکلی با آنها نخواهید داشت. چرا که بر اساس بررسی هایی که انجام شده است، حدود 30 درصد از افرادی که این دستگاه را خریداری می کنند در 5 سال اول با آن دچار مشکلاتی می شوند که اغلب یا رعایت برخی از نکات ساده در رابطه با استفاده از ظرفشویی، قابل پیشگیری هستند. بنابراین اگر شما به عنوان دارنده یکی از انواع ماشین ظرفشویی با راهکارهای افزایش عمر ماشین ظرفشویی آشنا نباشید، خیلی زود از هزینه ای که برای انجام این خرید صرف کرده‎اید، پشیمان می شوید. پس به خاطر داشته باشید که فرقی نمی کند که دستگاه شما ساخت یکی از بهترین کمپانی های موجود در جهان باشد یا نه، اگر طریقه استفاده از ظرفشویی را به خوبی ندانید نمی‎توانید برای مدت طولانی جهت شستشوی ظروف از این دستگاه استفاده کنید.

آنچه در این مقاله می‎خوانید:

  • راهکارهای استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی
  • راهکارهای افزایش عمر ماشین ظرفشویی
  • جمع بندی

راهکارهای استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی

عدم آبکشی ظروف قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از تصورات غلطی که البته بین بسیاری از افراد نیز رایج است، شستشوی ظروف قبل از قرار دادنشان در ماشین ظرفشویی است. چرا که قصد دارند با انجام این کار از ریختن باقی مانده‎های غذا در ماشین خودداری کنند. در حالی که با انجام این کار، نه تنها حجم آب زیادی هدر می رود، بلکه احتمال آسیب دیدن ظروف نیز بیشتر می شود. چرا که بسیاری از مایع های شوینده هایی که برای شستشوی ظروف استفاده می شوند، دارای موادی هستند که برای ساییدن ظروف جهت تمیز کردن هرچه بهتر آنها استفاده می شوند. در نتیجه شما با آبکشی ظروف، لایه کثیفی ها را از بین برده و ظروف را دچار خط و خش می کنید. بنابراین اولین نکته ای که در طریقه استفاده از ماشین ظرفشویی باید به آن توجه کنید، این است که ظروف را تمیز کنید ولی آبکشی نه!

عملکرد ماشین ظرفشویی در هنگام شستشوی ظروف
using-hot-water-in-dishwasher

استفاده از آب داغ در ماشین ظرفشویی

باید بدانید که ماشین ظرفشویی شما زمانی به درستی عمل می کند که در تمامی مجاری آن، آب داغ جریان داشته باشد. بر اساس آنچه که کارشناسان خانه داری توصیه می کنند، درجه حرارت آب، هنگام جرم گیری و شستشوی ظروف در ماشین، باید چیزی ما بین 55 الی 70 درجه سانتی گراد باشد. پس نکته مهم دیگری که در طرز استفاده از ماشین ظرفشویی باید به آن پرداخته شود، تنظیم درجه حرارت مناسب برای شستن ظروف است.

چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

چیدن ظروف در ماشین یکی از مواردی است که اغلب افراد به آن توجهی ندارند. در حالی که نحوه چیدمان ظروف با توجه به جهت آبپاش های ماشین ظرفشویی، اهمیت زیادی دارد. برای هر یک از انواع ظروف بخش های مجزایی در فضای داخلی دستگاه در نظر گرفته شده است. شما نیز باید ظروف را دقیقا مطابق با الگویی در نظر گرفته شده در دستگاه قرار دهید. چرا که در غیر این صورت ممکن است ظروفی مانند بشقاب ها را به گونه‎ای قرار دهید که در مسیر آبپاش ها قرار گرفته و اجازه رسیدن آب به سایر ظروف را ندهد. بنابراین بشقاب ها را در قفسه پایین، لیوان ها را در کناره ها و طبقات بالا و موارد کوچکتر را در سبد مخصوص قرار دهید.

عدم استفاده از شوینده زیاد در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی درست مانند ماشین لباسشویی است. در صورتی که از مواد شوینده بیش از اندازه در آن ها استفاده نمایید، نه تنها ظروفتان با کیفیت بهتری شسته نمی شود، بلکه عملکرد دستگاه نیز دچار اختلال می شود. بنابراین تصور نکنید که با مواد شوینده بیشتر، کیفیت شستشوی ظروف افزایش پیدا می کند!

عدم استفاده از ماشین ظرفشویی در ساعات پرمصرف

خوشبختانه ماشین های ظرفشویی دارای حالت هوشمند و اتوماتیک هستند. با استفاده از این دو قابلیت می توانید میزان مصرف انرژی این وسیله خانگی را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید. با استفاده از حالت اتومات می توانید از روشن شدن دستگاه در ساعات پرمصرف خودداری نمایید. علاوه بر این، می توانید با قابلیت دور کند، میزان مصرف انرژی را به میزان چشمگیری کاهش دهید، حتی اگر ظروفتان بسیار چرب باشد!

تمیز کردن ماشین ظرفشویی
cleaning-dishwasher-filter

تمیزکاری فیلترهای ماشین ظرفشویی

اگر می خواهید شستشوی ظروف با استفاده از ماشین به بهترین شکل ممکن انجام شده و براق شوند، باید توجه ویژه ای به فیلتر ماشین ظرفشویی داشته باشید. فیلتری که در این دستگاه استفاده می شود، بعد از مدتی به دلیل باقی مانده های غذا، کثیف می شود. شما می توانید هر چند وقت یک بار، این فیلتر را با استفاده از دفترچه راهنما، از ماشین جدا کرده و تمیز نمایید. البته در صورتی که این کار را برای مدت زمان زیادی انجام نداده اید، بهتر است که از یک فرد متخصص به انجام این کار کمک بگیرید.

راهکارهای افزایش عمر ماشین ظرفشویی

قبل از این که روش های مختلفی که برای نگهداری انواع ماشین ظرفشویی بپردازیم، باید به این نکته اشاره کنیم که تمامی دستگاه در برخی موارد به صورت مشابه عمل کرده و در برخی موارد با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. بنابراین به عنوان یک نکته اولیه که همیشه باید به خاطر داشته باشید این است که دستورالعمل و دفترچه راهنمای دستگاه را به طور کامل مطالعه کنید، تا مطابق با آنچه که برای دستگاه تعریف شده است، عمل کنید. بعد از آن می توانید با رعایت نکاتی که در ادامه تعریف می کنیم تجربه بهتری از شستشوی ظروف با ماشین داشته باشید.

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

همان طور که گفته شد، فیلتر ماشین ظرفشویی یکی از بخش های مهم این دستگاه است که اگر دچار گرفتگی و انسداد شود مانع از عملکرد درست ماشین می شود. بنابراین به صورت منظم فیلتر ماشین را تمیز کنید و باقی مانده غذاها را از روی آن بردارید. برای تمیز کردن می توانید از یک اسفنج نرم به همراه یک ماده شوینده استفاده کنید. (در صورتی که نمی دانید برای خارج کردن فیلتر انواع ماشین ظرفشویی باید چگونه عمل کنید، می توانید از دفترچه راهنما و طریقه استفاده از ماشین ظرفشویی را  مطالعه کنید.)

توجه: در صورتی که بعد از مدتی چند سوراخ روی فیلتر مشاهده کردید، بهتر است هرچه سریعتر آن را عوض کنید.

استفاده از سرکه برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

بعد از مدتی فضای داخلی دستگاه به دلیل بسته بودن فضا و همچنین غذاهایی که احتمالا در آن باقی مانده اند دچار بوی بدی می شوند. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق می توانید به صورت منظم از سرکه برای از بین رفتن بوی بد فضای داخلی دستگاه استفاده نمایید. با استفاده از این ماده که در تمام خانه ها هم پیدا می شود می توانید از رشد و تکثیر باکتری ها در گوشه و کنار دستگاه جلوگیری کنید.

نحوه استفاده از نمک ماشین ظرفشویی
using-dishwasher-salt

استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

استفاده از نمک ماشین ظرفشویی یکی دیگر از راهکارهای افزایش عمر ماشین ظرفشویی است. آب هر منطقه ای دارای درصدی سختی است که بسته به موقعیت جغرافیایی این مقدار متفاوت است. سختی آب باعث ایجاد رسوب در بخش های مختلف از ماشین شده و باعث ایجاد فرسایش در آن ها می شود برای جلوگیری از ایجاد این مشکل به سادگی می توانید از نمک ماشین ظرفشویی استفاده کنید. این نمک باعث اجازه نمی دهد که رسوب و املاح موجود در آب باعث ایجاد گرفتگی شوند.

تمیز کردن اسپری های ماشین ظرفشویی

برای انتقال آب به درون دستگاه جهت شستشوی ظروف از یک سری اسپری که به شکل بازو هستند استفاده می شود. طبیعتاً زمانی که این بازوها دچار مشکل باشند نمی توانند فرآیند انتقال آب را به درستی انجام دهند. به همین دلیل باید هر چند وقت یک بار باید این اسپری ها را به خوبی بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که سوراخ های آن دچار گرفتگی نشده اند. برای تمیز کردن این سوراخ ها می توانید از یک خلال دندان استفاده کنید.

نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی
fill-dishwasher-with-dishes

پر کردن ماشین ظرفشویی

هر ماشینی به یک اندازه مشخصی ظرفیت دارد، هیچوقت نباید بیش از اندازه آن را پر کنید. این اتفاق معمولا زمانی اتفاق می افتد که افراد از قرص ماشین ظرفشویی استفاده می کنند و می‎خواهند نهایت استفاده را از همان یک قرص ببرند. اما قرار دادن بیش از اندازه ظرف در دستگاه باعث می شود که آب به خوبی در میان آن ها جریان نیافته و به دستگاه فشار زیادی وارد شود.

انتخاب حالت شستشو

انواع ماشین ظرفشویی برای شستشوی ظروف دارای حالت های مختلفی هستند که برای یک میزان ظرف با میزان مختلفی از کثیفی بهینه شده اند. بنابراین اگر نمی خواهید دستگاه شما برای برخی از ظرف هایی که کثیفی چندانی ندارند انرژی زیادی صرف کند، باید حالت مناسب شستشو را انتخاب نمایید.

جمع بندی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی یکی نقش تعیین کننده ای در عملکرد صحیح آن و طول عمرش دارد. بنابراین اگر شما بدانید طریقه استفاده از ظرفشویی چگونه است و باید چه نکاتی را برای استفاده صحیح به خاطر داشته باشید، میتوانید بالغ بر 10 سال از دستگاهی که خریداری کرده اید، استفاده کنید. مواردی مانند پر نکردن بیش از اندازه دستگاه، استفاده از مایع شوینده ، نمک و مایع جلادهنده مناسب، تمیز کردن ظروف قبل از قرار دادنشان در دستگاه و … از جمله ساده ترین مواردی است که برای استفاده صحیح از این دستگاه باید به خاطر داشته باشید.

تاریخ انتشار: سه‌شنبه/01/اکتبر/2019
تعداد بازدید: 1114
بازگشتدیدگاهتان را بنویسید