:: راهنمای خرید مایع ظرفشویی

آیا با انواع مواد شوینده ای که برای شستشوی ظروف استفاده می شوند آشنایی دارید؟ آیا می دانید در بین محصولات متنوعی که در بازار هستند، بهترینشان کدام است؟ آیا می دانید برای خرید مایع ظرفشویی به چه نکاتی باید توجه کنید؟ اگر جواب هیچ یک از این سوالات را نمی دانید، نگران نباشید. با راهنمای خرید مایع ظرفشویی در این مقاله، همراه ما باشید.

برای شستشوی ظروف به شکل دستی، مایع ظرفشویی نقش مهمی ایفا می کند. چرا که بر خلاف ماشین ظرفشویی که در آن از 3 نوع مایع شوینده، نمک و مایع جلادهنده برای شستشوی هرچه بهتر ظروف استفاده می شود، در این روش یک مایع به تنهایی باید نقش تمیز کنندگی را ایفا کند. از طرف دیگر با توجه به اینکه هر یک از مایع های موجود در بازار دارای ساختاری شیمیایی، عطر و عملکرد متفاوتی بوده و انتخاب را مشکل می سازند. به همین سبب، انتخاب مایع ظرفشویی مناسب اهمیت زیادی دارد.

انتخاب بهترین مایع ظرفشویی
tips-for-buying-dishwashing-liquid

مهمترین نکاتی که برای خرید مایع ظرفشویی باید بدانید

اگر قصد دارید از مایع ظرفشویی برای شستشوی ظروفتان در ماشین استفاده کنید، بهتر است هنگام خرید به موارد زیر دقت داشته باشید:

مایع ظرفشویی در ظرفیت های مختلف

انواع مایع هایی که در بازار به فروش می رسند هریک دارای حجم‎های مختلفی هستند. بسیاری از افراد تصور می کنند که خرید مایع ظرفشویی عمده برایشان به صرفه است. در حالی که  هیچ تضمینی وجود ندارد که خرید مایع ظرفشویی گالنی برای شما با توجه به میزان استفاده ای که دارید مناسب هست یا نه. علاوه بر این، احتمال اینکه شما از خریدی که کرده اید راضی نباشید نیز وجود دارد. بنابراین تنها زمانی به دنبال خرید مایع ظرفشویی سایز بزرگ باشید که از انتخابی که کرده اید، مطمئن بوده و مصرف بالایی دارید.

البته باید به این نکته هم توجه داشت که مایع ظرفشویی که به صورت عمده به فروش می رسد، معمولا قیمت کمتری دارد. پس به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا مقدار کمی از مایعی که مد نظر دارید را خریداری کرده و در صورتی که بعد از استفاده راضی بودید، در حجم بالا خرید کنید.

آلرژی و یا حساسیت زایی

اگر جزء افرادی هستید که تجربه آلرژی و حساسیت دارید، این نکته از راهنمای خرید مایع ظرفشویی را به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد حتی زمانی که بوی مایع به مشامشان می رسد به دلیل حساسیتی که دارند دچار عطسه و یا خارش می شوند. برای جلوگیری از این اتفاق از مایع هایی که رنگی بوده و دارای آمونیاک هستند، استفاده نکنید. البته روی برخی از مایع ها، عنوان ضد حساسیت زده شده که خیال شما را راحت می کند.

عدم استفاده از فسفات در مایع ظرفشویی

فسفات یکی از مواد شیمیایی است که نه تنها برای سلامتی شما بلکه برای محیط نیز خطرناک است. جالب است بدانید که وجود این ماده در لوله های آب باعث ایجاد جلبک نیز می شود. بنابراین سعی کنید از مایع هایی که عاری از فسفات هستند استفاده نمایید.

ظرف پلاستیکی یک بار مصرف

اگر از مایع ظرفشویی های بسته ای استفاده می کنید، ترجیحا گزینه ای را انتخاب کنید که ظرف آن پلاستیکی است که قابلیت بازیافت داشته باشد. در این صورت کمک بزرگی به خود و محیط زیستمان کرده اید.

بوی مایع ظرفشویی

معطر بودن مایع، یک دیگر از مواردی است که در راهنمای خرید مایع ظرفشویی باید به آن پرداخته شود. در بسیاری از موارد، مایع ظرفشویی به صورت معطر به فروش می رسد، که برخی از آنها بوی بسیار قویی دارند. اگر حساسیت دارید و یا نمی خواهید ظروفتان بوی مایع بدهند، این نکته از راهنمای خرید مایع ظرفشویی توجه کنید.

کف کردن بیش از حد ماشین ظرفشویی
too-much-foam-in-dishwasher

سوالات رایج در مورد مایع ظرفشویی

آیا می توان از مایع ظرفشویی برای ماشین ظرفشویی استفاده کرد؟

یکی از سوالات و البته اشتباهات رایجی که برخی از افراد می کنند این است که تصور می کنند میتوان از مایع ظرفشویی دستی برای ماشین ظرفشویی استفاده کرد. اگرچه که این دو مایع عملکرد یکسانی دارند. اما از لحاظ ساختار شیمیایی کاملا متفاوت با یکدیگر هستند. ماده شوینده ای که برای ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد، به گونه ای ساخته شده است که در دمای بالا کار کرده و کف نکند. بنابراین اگر شما از مایع ظرفشویی دستی استفاده کنید، خیلی سریع می بیند که از دستگاهتان کف بیرون آمده و آشپزخانه تان با کف پر شده است. پس یکی دیگر از نکات مهم راهنمای خرید مایع ظرفشویی باید به آن توجه کنید، این است که این دو مایع را به اشتباه خریداری نکنید.

در صورتی که به اشتباه از این دو ماده شوینده به جای یکدیگر استفاده کردید و خوش شانس بودید و دستگاهتان کف نکرد، بعد از اینکه چرخه شستشوی ماشین به اتمام رسید، یک بار دیگر دستگاهتان را بدون مایع راه انداخته و اجازه دهید آبکشی کند.

در صورتی که مایع ظرفشویی ماشین نداشتیم، چه کنیم؟

در صورتی که به هر دلیل موفق به خرید مایع نشده اید اما باید ظرف هایتان را بشویید، می توانید از دستورالعملی که در ادامه بیان می کنیم استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که از این راهنما تنها می توانید در مواقع ضروری استفاده کنید.

  • حدود 3/4 از ظرفتان را از جوش شیرین پر کنید.
  • چند قطره از سرکه به آن اضافه کنید.
  • اگر آب منطقه ای که در آن زندگی می کنید سخت است، 1/4 فنجان نمک اضافه کنید.
  • ماشین ظرفشوییتان را راه اندازی کنید.

جوش شیرین یکی از مواد طبیعی و خانگی است که برای جرمگیری ماشین ظرفشویی نیز استفاده می شود. در این دستورالعمل هم جوش شیرین وظیفه از بین بردن لایه های چرکی و کثیفی را از روی ظرف دارد.

آیا امکان ساخت مایع ظرفشویی خانگی وجود دارد؟

اگر در اینترنت گشتی بزنید، مقاله های متعددی در زمینه ساخت مایع ظرفشویی خانگی مشاهده می کنید. دستورهای متفاوتی که برای ساخت مایع شوینده خانگی وجود دارد تنها در مواقع اضطراری باید استفاده شوند. چرا که این مواد به اندازه کافی برای شستشوی انواع کثیفی ها به اندازه کافی قدرتمند نیستند.

توجه: به شما پیشنهاد می کنیم که از چند قطره سرکه در مایع ظرفشویی خود استفاده کنید. چرا که سرکه باعث می شود تا هنگام شستشوی ظروف به شکل دستی مایع به راحتی از سطح ظروف پاک شده و دیگر نیازی به شستشوی بیش از اندازه ظروف نباشد. البته دلیل دیگر انجام این کار را می توان از بین رفتن بوی بد ظروف نیز دانست. همانطور که از سرکه برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی، ماشین لباس شویی و … استفاده می شود، می توان از آن برای ظروف معمولی نیز استفاده کرد.

شستشوی دستی ظروف
washing-dishes

جمع بندی

آشنایی با راهنمای خرید مایع ظرفشویی اهمیت ویژه ای دارد. چرا که با توجه به سختی آب احتمال آسیب دیدن ظروف و فرسایش آنها به مرور زمان وجود دارد. از طرف دیگر، بافی ماندن جای لکه های آب روی ظروف یکی دیگر از دغدغه های بانوان است. که معمولا به دلیل خاصیت کششی سطح آب ایجاد می شود. راه حل هر دوی این موارد، استفاده از یک مایع ظرفشویی است که به اندازه کافی بتواند هم در مقابل سختی آب مقاومت کند و هم باعث جلای آنها شود. در این صورت است که سطح ظروف شما در گذر زمان رسوب نمی گیرد، دچار لکه های سفید نشده و جای لکه های آب روی آنها باقی نخواهد ماند. از طرف دیگر با توجه به اینکه مایع ظرفشویی با پوست شما در ارتباط است، ساختار شیمیایی آن به گونه ای باید باشد که از ایجاد حساسیت و مشکلات پوستی جلوگیری نماید. بنابراین در انتخاب این مایع دقت کرده و سرسری از آن نگذرید.

تاریخ انتشار: پنج‌شنبه/03/اکتبر/2019
تعداد بازدید: 1583
بازگشتدیدگاهتان را بنویسید