:: راهنمای خرید قرص و پودر جرم گیر ماشین ظرفشویی

خرید جرم گیر ماشین ظرفشویی یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی است که به احتمال زیاد هنگام خرید ماشین ظرفشویی به شما گفته می‌شود. در حقیقت هم ماشین لباسشویی و هم ماشین ظرفشویی به دلیل تماس مستقیم با آب در معرض تشکیل رسوبات آهکی قرار دارند و در مناطقی که سختی آب بالاست این مشکل بیشتر به چشم می‌آید. تشکیل بیش از حد رسوب روی بخش‌های مختلف دستگاه به طور مستقیم عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

برای رفع این مشکل از جرم گیر ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود که در ادامه در مورد نحوه عملکرد آن صحبت خواهیم کرد و راهکارهایی برای خرید آن هم پیشنهاد خواهیم داد.

راهنمای خرید مایع و پودر جرم گیر ماشین ظرفشویی
guide-to-buy-dishwasher-cleaner

مطالبی که در این مقاله خواهید خواند:

  • جرم گیر ماشین ظرفشویی چیست؟
  • نرم کننده سختی آب چیست؟
  • انواع جرم گیر ظرفشویی از لحاظ شکل
  • خرید قرص جرم گیر ماشین لباسشویی
  • خرید پودر جرم گیر ماشین لباسشویی

جرم گیر ماشین ظرفشویی چیست؟

جرم گیر ماشین ظرفشویی یک ماده شیمیایی به صورت پودر یا قرص یا مایع است که به داخل محفظه دستگاه ریخته شده و امکان جدا کردن جرم از بخش‌های داخلی آن را فراهم می‌کند. اگر کتری مخصوص آب جوش یا حتی سماورهای قدیمی را دیده باشید، به مرور زمان یک لایه آهکی در بخش داخلی آن‌ها تشکیل می‌شود. نکته جالب‌تر این که وجود لایه آهکی باعث می‌شود که کیفیت آب جوشیده شده در مراحل بعد به مراتب بالاتر باشد و این نشان دهنده جذب رسوبات و آهک در هر سری جوشاندن آب است.

هم در ماشین ظرفشویی و هم در ماشین لباسشویی لازم است که آب تا یک درجه حرارت خاصی داغ شود تا شستشو به شکل بهتری انجام گیرد. همین موضوع باعث می‌شود که به مرور زمان رسوبات نسبتاً سنگین روی بخش‌های مختلف و به طور ویژه المنت‌ها تشکیل شود. بنابراین وجود رسوب در انتقال حرارت از المنت‌ها را سخت‌تر کرده و دستگاه نیاز دارد که از انرژی بیشتری استفاده کنند. به همین دلیل عملاً دستگاه تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد و این به طور مستقیم طول عمر آن را پایین می‌آورد.

جرم گیر ماشین ظرفشویی از این جهت اهمیت دارد که به بخش‌های مختلف دستگاه وارد شده و امکان جدا کردن لایه‌های رسوبی را فراهم می‌کند. تشکیل رسوب در فیلترها هم دستگاه را مجبور می‌کند که با فشار بیشتری کار کرده و بازدهی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این وجود استفاده از جرم گیر ظرفشویی در مناطقی که میزان سختی آب آنها بالاست یک ضرورت است و به طور مستقیم با طول عمر و عملکرد دستگاه در ارتباط است.

نرم کننده سختی آب چیست؟

متاسفانه برخی از افراد جرم گیر ماشین ظرفشویی را با نرم کننده سختی آب اشتباه می‌گیرند و انتظار یکسانی از آنها دارند. جرم گیر یک ماده شیمیایی است که به صورت مجزا به دستگاه تزریق می‌شود و امکان جداسازی لایه‌های رسوبی را فراهم می‌کند. این در حالی است که نرم کننده سختی آب به صورت یک ترکیب به روند شستشو اضافه می‌شود و در حقیقت ظروف در دستگاه حضور دارند. بنابراین نرم کننده همه سختی‌های آب را جذب کرده و از ته نشین شدن آنها روی بدنه دستگاه یا روی ظروف جلوگیری می‌کند. در حقیقت می‌توان جلادهنده ماشین ظرفشویی را یک نوع نرم کننده سختی آب هم معرفی کرد.

انواع جرم گیر از لحاظ شکل

جرم گیرهای موجود در بازار بسیار متنوع هستند و برندهای مختلف سعی کرده‌اند که به شکل‌های مختلفی از رقبای خود پیشی بگیرند. اما به طور کلی این محصولات را از لحاظ شکل می‌توان در سه گروه پودری، جرم گیر قرص و جرم گیر مایع دسته‌بندی کرد. هر کدام از این جرم گیرها عملکرد خاص خود را دارند و برای مدل‌های خاصی از ماشین‌های ظرفشویی طراحی شده‌اند. با این تفاسیر در مورد روند خرید آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرید قرص جرم گیر ماشین لباسشویی

قرص جرم گیر ماشین لباسشویی شبیه به قرص شستشو است که ماده جرم گیر به صورت متراکم در داخل آن قرار گرفته و به مرور زمان به داخل محفظه آزاد می‌شود. این قرص‌ها همه مواد لازم برای جدا کردن جرم از سطح داخلی محفظه را دارند و از لحاظ عملکرد هم در سطح مطلوبی هستند. برخی از شرکت‌ها از قرص ماشین ظرفشویی برای شستشوی ظروف استفاده می‌کنند که هم به عنوان ماده شوینده عمل کرده و هم در نرم کردن سختی آب نقش دارد.

با این وجود قرص جرم گیر ماشین لباسشویی معمولاً با ساختار استانداردتری نسبت به پودرهای جرم گیر در بازار وجود دارند و احتمال تقلب در آنها بسیار کم است. برای استفاده از این قرص‌ها دوره‌های زمانی مشخصی وجود دارد که با توجه به میزان سختی آب و تعداد دفعات استفاده از ماشین مشخص می‌شود.

خرید جرمگیر ماشین لباسشویی-ماشین ظرفشویی-مایع جرمگیر
buying-washing-machine-cleaner-powder

خرید پودر جرم گیر ماشین لباسشویی

پودر جرم گیر گزینه دیگری است که می‌توانید برای جدا کردن لایه رسوبات آهکی از محفظه ماشین و سایر قسمتهای آن از آن استفاده کنید. این پودرها هم برای ماشین لباسشویی و هم به عنوان پودر جرم گیر ماشین ظرفشویی عمل می‌کنند و معمولاً محدوده عملکرد آنها صرفاً به داخل محفظه دستگاه و برخی از قسمت‌ها مانند المنت‌ها محدود می‌شود. پودرهای جرم گیر تاثیری در گرفتن سختی آب ندارند و به همین دلیل امکان استفاده همزمان با شستشوی دستگاه را ندارند.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که برای جرم گیرهای پودری احتمال تقلب در محصول وجود دارد و به همین دلیل سعی کنید که در خرید پودر جرم گیر ماشین ظرفشویی و لباسشویی به سراغ برندهای معتبر و شناخته شده بروید.

خرید جرم گیر ظرفشویی
buying-dishwasher-cleaner

 خرید مایع جرم گیر ماشین ظرفشویی

گروه سوم از مواد جرم گیر به صورت مایع هستند. مزیت جالب این جرم گیرها این است که به بخش‌های مختلف دستگاه می‌روند و به همین دلیل احتمال پاک کردن رسوب از بخش‌های حساس مانند فیلترها و لوله‌های آب را افزایش می‌دهند. بنابراین در شرایطی که شما به دنبال تمیز کردن دقیق دستگاه و بخش‌های مختلف آن هستید می‌توانید از جرم گیر ماشین ظرفشویی به صورت مایع استفاده کنید.

استفاده از مایع جرم گیر ظرفشویی از این جهت اهمیت دارد که شما می‌توانید مقدار آن را تحت کنترل خود داشته باشید و با توجه به میزان رسوب شکل گرفته روی بدنه دستگاه مقدار مناسب و استاندارد از آن را استفاده کنید.

خرید جرم گیر ماشین ظرفشویی
cleaning-dishwasher

جمع بندی

به خاطر داشته باشید که خرید جرم گیر ظرفشویی به طور مستقیم با عملکرد و بازدهی آنها در ارتباط است و می‌تواند طول عمر دستگاه را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. قرار گرفتن جرم روی لوله‌های انتقال آب و فیلترها منجر به افزایش فشار داخلی دستگاه و بالا رفتن مدت زمان کار آن می‌شود. در ضمن وجود رسوب روی المنت‌ها انتقال حرارت را سخت کرده و این دستگاه را تحت فشار شدید قرار می‌دهد. جرم گیرهای موجود در بازار در سه شکل پودر و قرص و مایع هستند که به کارگیری هر کدام از آنها به شرایط ماشین و میزان سختی آب بستگی دارد.

در انتها توصیه می‌کنیم که حتماً از محصولات ما در زمینه جرم گیر ماشین ظرفشویی دیدن کنید و مشخصات آنها را بخوانید تا از کیفیت آن‌ها مطلع شوید.

 

 

تاریخ انتشار: سه‌شنبه/15/اکتبر/2019
تعداد بازدید: 1843
بازگشتدیدگاهتان را بنویسید