:: انواع مایع ظرفشویی و انتخاب بهترین مایع ظرفشویی

وقتی که به چیدمان قفسه یک فروشگاه بزرگ توجه می‌کنید، تنوع بیش از حد محصولات مختلف مایع ظرفشویی چنان شما را محصور می‌کند که انتخاب بین آنها بسیار سخت می‌شود. در این جور مواقع معمولاً خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که از همان برندهای قبلی استفاده کنند و در مورد محصولات جدید تحقیق نکنند. اما تجربه نشان داده که برخی از شرکت‌ها تغییراتی در محصولات خود ایجاد می‌کند که کیفیت آنها نسبت به برندهای سنتی بازار بسیار بهتر است.

با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه در مورد انواع مایع ظرفشویی صحبت خواهیم کرد و سپس به شما خواهیم گفت که در انتخاب بهترین گزینه ممکن به چه اطلاعاتی استناد کنید.

شستن ظروف
washing-dishes

آنچه در این مقاله می‎خوانید:

  • انواع مایع ظرفشویی
  • انتخاب مایع ظرفشویی
  • جمع بندی

انواع مایع ظرفشویی

قبل از هر چیزی اجازه دهید که انواع مختلف مایع ظرفشویی موجود در بازار را معرفی کنیم که مطمئناً مبنای اصلی قضاوت شماست. البته اگر توجه کرده باشید معیارهای مختلفی مانند اندازه و حجم مایع و همچنین رایحه و بوی آن هم در این دسته بندی تأثیر گذار هستند که با توجه به سلیقه‌ای بودن آنها در اینجا مورد نظر ما نیست.

مایع ظرفشویی معمولی

این دسته شامل شوینده‌های معمولی می‌شود که برای شکستن مولکولهای چربی و همچنین از بین بردن سایر آلودگی‌های معمولی در شرایط استاندارد و در دمای آب معمولی قابل استفاده است. این گروه هیچگونه ویژگی خاص و برجسته‌ای ندارند و معمولاً با ارزانترین قیمت ممکن در فروشگاه فروخته می‌شوند. در برخی موارد هم ممکن است نمونه‌های سلولی‌تری از این شوینده‌ها در بازار موجود باشد تا شما را به خرید آن را وسوسه کند.

مایع ظرفشویی مخصوص آب سرد و گرم

شرکت‌های مختلف مانند فست دراپ برای محصولات خود فرمول‌های متفاوتی در نظر می‌گیرند که محصول خود را تبدیل به یک محصول خاص و متفاوت می‌کنند. به عنوان مثال استفاده از برخی آنزیم‌ها باعث می‌شود که امکان استفاده از شوینده در آب سرد وجود داشته باشد و خانواده‌ها نیازی به روشن کردن المنت ماشین ظرفشویی یا حتی با گرم کردن آب قبل از شستن ظروف نیاز نداشته باشند. کیفیت این دسته از ژل ظرفشویی را می‌توان با توجه به تعداد آنزیم‌های آنها سنجید و معمولاً قیمت بالاتری نسبت به شوینده‌های معمولی دارند. این محصولات هم برای آب سرد و هم برای آب گرم به صورت مجزا فرموله شده‌اند و در انتخاب آنها به این موارد توجه کنید.

مایع ظرفشویی های فسفاته
phosphate-dishwashing

مایع ظرفشویی فسفاته

در ساختار برخی از شوینده‌ها از عنصر فسفات استفاده شده است. فسفات به دلیل ساختار و منشاء قلیایی خود یکی از بهترین ترکیبات برای از بین بردن چربی‌ها و شستشوی ظروف در آب سخت است. ضمن اینکه کسانی که در منطقه با آب آلوده زندگی می‌کنند می‌توانند از فسفات برای نابودی جلبک استفاده کنند. البته شوینده‌های حاوی فسفات برای محیط زیست مناسب نیست و به همین دلیل استفاده از آن برای برخی از مناطق که فاقد سیستم تصفیه فاضلاب هستند پیشنهاد نمی‌شود.

مایع ظرفشویی سورفاکتانت

اگر در یک رستوران بزرگ یا در یک تهیه غذا کار می‌کنید یا حتی در منزل خود به غذاهای چرب علاقه دارید حتماً از مایع شست و شوی حاوی سورفاکتانت استفاده کنید. سورفاکتانت ها بهترین مواد برای از بین بردن کشش سطحی چربی‌ها محسوب می‌شوند و به همین دلیل شکستن مولکول چربی برای ماده شوینده بسیار راحت‌تر انجام می‌شود. در حقیقت خانواده‌هایی که برای شستن ظروف خود عجله دارند یا به دنبال یک ژل ماشین ظرفشویی با کیفیت بالا هستند حتماً به سراغ محصولات حاوی سورفاکتانت بروند که احتمال باقی ماندن چربی روی ظروف بسیار کم است.

راهنمای انتخاب مایع ظرفشویی
choosing-dishwashing-liquid

انتخاب مایع ظرفشویی

وقتی که وارد یک فروشگاه می‌شوید مطمئناً به دنبال بهترین مایع ظرفشویی هستید که بتوانید آن را با ارزان‌ترین قیمت ممکن بخرید و در عین حال توانایی فوق‌العاده‌ای در شستشوی ظروف مختلف داشته باشد. حالا علاوه بر شما هزاران نفر دیگر هم در سطح کشور به دنبال بهترین شوینده‌ها هستند که هم با شستشوی دستی و هم با شستشوی ماشین ظرفشویی همخوانی داشته باشد. اما به طور کلی سعی کنید در انتخاب محصول به فاکتورهای زیر توجه کنید:

 

قدرت پاک کنندگی و شستشوی ظروف
strength-of-cleaning

قدرت پاک کنندگی و غلظت

قدرت پاک کنندگی و غلظت معیار دیگری است که می‌تواند به شما در انتخاب مناسب‌ترین مایع ظرفشویی کمک کند. غلظت بیش از حد شوینده احتمال حل شدن آن در آب را کاهش می‌دهد و احتمالاً مجبور می‌شوید که از آب داغ استفاده کنید. غلظت پایین هم توانایی تمیز کننده مایع را پایین می‌آورد و گزینه مناسبی نیست. بنابراین سعی کنید به سراغ گزینه‌هایی بروید که از لحاظ غلظت و قدرت پاک کنندگی در سطح مطلوب باشند.

رایحه و عطر

رایحه و عطر مایع ظرفشویی از این جهت اهمیت دارد که احتمالاً بعد از شستشو روی ظروف باقی می‌ماند و می‌تواند بوی باقی مانده از مواد غذایی مانند ماهی و تخم مرغ را از بین ببرد. محصولات موجود در بازار با اسانس‌های مختلفی مانند سیب، توت فرنگی، لیمو، انار، هلو و موارد مشابه عرضه شده‌اند. انتخاب هر کدام از این موارد سلیقه‌ای بوده و بیشتر به این بستگی دارد که شما به کدام رایحه و بو علاقه داشته باشید. البته استفاده از رایحه قوی و بیش از حد توصیه نمی‌شود که احتمالاً روی طعم غذا تأثیر گذار است.

انواع حجم مایع ظرفشویی
volume-of-dishwashing-liquid

حجم محصول

معمولاً مایع ظرفشویی و دیگر شوینده‌هایی که به صورت مایع و ژل هستند در بسته بندی‌ها و حجم‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند که هر کسی با توجه به نیاز خود می‌تواند آنها را انتخاب کند. معمولاً نمونه‌های با حجم ۳ و نیم لیتر از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر هستند و شرکت‌ها هم سعی می‌کنند که حجم بیشتری در آن‌ها بریزند. اما برای خانواده‌های دو نفره استفاده از این ابزار پیشنهاد نمی‌شود و همان نمونه‌های یک لیتری بهتر هستند

قیمت

نه تنها در مورد خرید مایع ظرفشویی، بلکه در مورد انتخاب همه تجهیزات منزل مسئله پول و قیمت یک اولویت مهم است. در هر صورت هر چه گزینه نهایی شما از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر باشد از انتخاب خود راضی‌تر خواهید بود و بهترین گزینه ممکن است. معمولاً شرکت‌ها برای کسانی که به صورت عمده خرید می‌کنند یا محصولات با حجم بالا را انتخاب می‌کنند امتیازاتی مانند قیمت ارزان‌تر در نظر می‌گیرند. البته همیشه قیمت را به عنوان اولویت اصلی خود در نظر نگیرید و سعی کنید که ابتدا کیفیت و سپس قیمت را با هم مقایسه کنید.

 

جمع بندی

انتخاب مایع ظرفشویی مناسب از این جهت برای خانواده‌ها اهمیت دارد که هم از لحاظ سلامت اعضای خانواده و هم از لحاظ کیفیت مواد غذایی می‌تواند روی نتیجه کار آنها تاثیرگذار باشد. استفاده از این مواد شوینده در طول روز شاید بیش از پنج بار باشد که هم برای ظروف معمولی و هم برای ظروف استیل آشپزخانه از آن استفاده می‌کنید. به همین دلیل مباحث اقتصادی و توانایی پاک کنندگی شوینده و همچنین رایحه و بوی آن می‌تواند معیار انتخاب باشد. هدف ما در گروه فست دراپ این است که به عنوان یک گروه تخصصی در زمینه تولید شوینده‌ها در کنار شما باشیم تا بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید و بهترین مایع ظرفشویی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

تاریخ انتشار: شنبه/12/اکتبر/2019
تعداد بازدید: 1726
بازگشتدیدگاهتان را بنویسید