:: بهترین جلادهنده ماشین ظرفشویی

وجود جلادهنده ماشین ظرفشویی برای بالا بردن کیفیت شستشو و همچنین حفظ ماشین ظرفشویی از لکه‌های احتمالی ضروری است و معمولاً به همه کسانی که از پودر و ژل ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند توصیه می‌شود. این ماده به دلیل تاثیری که روی ساختار آب دارد باعث می‌شود که امکان تشکیل قطره روی سطح ظروف و حتی روی بخش داخلی ماشین ظرفشویی از بین برود و پس از خشک شدن یک سطح براق و تمیز داشته باشند.

با توجه به اینکه استفاده از جلادهنده ظرفشویی برای بیشتر مناطق ایران لازم و ضروری است که در ادامه به شما خواهیم گفت که این مایع دقیقاً به چه شکلی عمل می‌کند و شما برای انتخاب آن باید به چه مواردی استناد کنید.

آنچه که در این مقاله می خوانید :

  • جلادهنده ماشین ظرفشویی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟
  • چگونه بهترین جلادهنده ظرفشویی را انتخاب کنیم؟
  • تکنیک‌هایی برای کاهش خطرات احتمالی جلادهنده
تاثیرات جلادهنده روی ظروف
what does rinse aid do

جلادهنده ماشین ظرفشویی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

جلادهنده ماشین ظرفشویی یک ماده شیمیایی خاص با ترکیب متفاوت است که به طور مستقیم روی کشش سطحی آب تأثیر گذاشته و از تشکیل قطره مجزا از آن جلوگیری می‌کند. از لحاظ علم شیمی، بالا بودن کشش سطحی آب عاملی برای ایجاد حالت مویینگی و همچنین حالت کشش بین مولکول‌های مختلف آن می‌شود که تشکیل قطره آب روی سطوح مختلف یکی از نتایج آن است. کشش سطحی آب نسبت به بسیاری از سیالات بیشتر است و به همین دلیل قطرات تشکیل شده هم طول عمر بالایی دارند.

حالا اگر خودتان سابقه شستن ظروف با مایع ظرفشویی معمولی را داشته باشید، احتمالاً از باقی ماندن قطرات آب روی سطوح و پس از آن لکه دار شدن سطح ظرف شاکی هستید. این موضوع برای مناطقی که آب سخت دارند و لکه تشکیل شده به حالت شوره مانند است بسیار بدتر و زشت‌تر است. در روش‌های سنتی از پارچه برای خشک کردن سطح ظروف استفاده می‌شود و از این طریق سطح آنها براق می‌شود. اما استفاده از جلادهنده ماشین ظرفشویی مانع از تشکیل قطره روی سطح ظرف شده و در نتیجه راحت‌تر خشک می‌شود و سطح آن براق می‌ماند.

مکانیزم گفته شده در مورد همه جلادهنده ها یکسان است و سیستم عملکرد آنها در ماشین‌های ظرفشویی که مجهز به خشک کن هستند تفاوت چندانی ندارد. اما در این بین پیدا کردن بهترین جلادهنده ماشین ظرفشویی از این جهت اهمیت دارد که برخی از آنها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر هستند و برخی از آنها علاوه بر عملکرد طبیعی خود، قابلیت‌های جالب دیگری مانند بو و رایحه مناسب و همچنین کیفیت تولید بالا دارند که طبیعتاً در انتخاب گزینه نهایی به ما کمک می‌کند.

چگونه بهترین جلادهنده ظرفشویی را انتخاب کنیم؟

حالا سؤال اینجاست که ما چگونه بهترین مایع جلادهنده ظرفشویی را پیدا کنیم. در حقیقت انتخاب یک محصول یا یک ماده شوینده به انتظاری که شما از آن دارید بستگی دارد. اما به طور کلی سعی کنید که در انتخاب این ماده به فاکتورهای زیر توجه کنید:

 برند تولید کننده

شما علاوه بر مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی فست دراپ ممکن است گزینه‌های دیگری هم در بازار پیدا کنید که ادعای بهترین را در بازار دارند. اما به عنوان یک توصیه به خاطر داشته باشید که همیشه به سراغ برندهای معتبر و شناخته شده بروید تا از کیفیت محصول خود مطمئن باشید. در هر صورت این ماده یک ترکیب شیمیایی است و هرچه مواد مضر در آن کمتر باشد برای سلامتی شما و خانواده‌تان بهتر است.

نحوه استفاده از جلادهنده
how to use rinse aid

تاریخ انقضا و شرایط استفاده

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب بهترین جلادهنده ماشین ظرفشویی به شما کمک می‌کند این است که شرایط استفاده و تاریخ انقضا آن را بررسی کنید. اگر توجه کرده باشید در اکثر محصولات موجود در بازار حداکثر زمان استفاده دو سال پس از تولید است و شما هم سعی کنید که این موضوع را در نظر بگیرید. البته اگر متوجه شدید که یک برند خاص محصول باکیفیت دارد نیازی به نگرانی در مورد شرایط استفاده از آن نباشید.

انتخاب مایع جلادهنده با توجه به شرایط دستگاه

اصولاً همه دستگاه‌ها و ماشین‌های ظرفشویی نیاز به استفاده از مایع جلادهنده ندارند. جلادهنده ماشین ظرفشویی به عنوان یک راهکار کمکی برای فرایند خشک کردن ظروف شناخته می‌شود که کشش سطحی آنها را از بین برده و اجازه می‌دهد که آب سریعتر تبخیر شود. بنابراین اگر ماشین ظرفشویی شما سیستم خشک کننده ندارد نیازی به استفاده از این مایع ندارید. در ضمن ممکن است برخی از خانواده‌ها این مایع را با سرکه سفید جایگزین کنند که به دلیل تأثیر اسیدی آن توصیه نمی‌شود و احتمالاً به قطعات داخلی دستگاه و همچنین سطح ظروف خط وارد می‌کند.

تکنیک‌هایی برای کاهش خطرات احتمالی جلادهنده

باید این واقعیت را بپذیریم که جلادهنده ماشین ظرفشویی یک ترکیب شیمیایی است که در آن مواد مختلفی مانند سدیم تری پلی فسفات یا ماده ضد رسوب و یا حتی موادی مانند اکسی بنزون استفاده شده است. استفاده از این مواد در غلظت پایین برای سلامتی مضر نیست و از لحاظ بهداشت هم مورد تأیید هستند. بنابراین هر چه شما در استفاده از این ماده حساسیت به خرج دهید و میزان مصرف آن کمتر باشد می‌توان ادعا کرد که بخش مهمی از سلامت خود را حفظ کرده‌اید.

غلظت بالای جلادهنده
you dont need rinse aid with high consistency

 نیازی به غلظت بالای جلادهنده ندارید

اگر چه در بحث انتخاب ژل ماشین ظرفشویی گفتیم که غلظت می‌تواند نشان دهنده کیفیت و قدرت پاک کنندگی آن باشد اما باید بپذیریم که این موضوع در مورد جلادهنده ها چندان صادق نیست. این ماده کمکی به شستشو و تمیز کردن ظروف نمی‌کند و اصلی‌ترین دلیل استفاده از آن، کاهش کشش سطحی آب است. بنابراین تا جایی که می‌توانید از غلظت پایین آن استفاده کنید و صرفاً متوجه شوید که دستگاه با وجود آن می‌تواند خشک کردن ظروف را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

حجم زیادی از آن استفاده نکنید

شما حتی اگر بهترین جلادهنده ماشین ظرفشویی را پیدا کنید، اگر در استفاده از آن به خوبی عمل نکنید نتیجه کار مناسب نیست. در استفاده از این ماده بهتر است به صورت تجربی عمل کنید و همیشه مقدار آن را با توجه به تاثیری که روی ظروف دارد در نظر بگیرید. سعی کنید به مرور زمان در مورد مقدار بهینه آن به قطعیت برسید و همیشه کمترین مقداری که می‌تواند به خشک شدن ظروف شما کمک کند را انتخاب کنید.

در بعضی مناطق نیازی به استفاده از جلادنده ماشین ظرفشویی نیست
dont need to use dishwasher rinse aid

در برخی از مناطق نیازی به استفاده از جلادهنده ماشین ظرفشویی نیست

استفاده از مایع جلادهنده برای مناطقی که آب سخت دارند یا در آب مصرفی آنها ترکیباتی مانند آهک و نمک پیدا می‌شود تا حدود زیادی ضروری است. اما اگر در یک منطقه خاص هستید که از آب تصفیه شده استفاده می‌کنند و مطمئن هستید که در ساختار آنها مواد آلاینده یا ترکیبات سخت وجود ندارد نیازی به استفاده از جلادهنده نیست. البته اگر بعد از عملکرد خشک کن ماشین ظرفشویی متوجه شدید که هنوز روی ظروف لکه وجود دارد می‌توانید مقدار خیلی کمی از آن استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که بهترین جلادهنده ماشین ظرفشویی بر مبنای نیاز شما و شرایط جغرافیایی منطقه شما انتخاب می‌شود. گاهی دستگاه و ماشین ظرفشویی شما نیاز به جلادهنده ندارد و گاهی شرایط آب منطقه‌ای شما به شکلی است که نیازی به خرید جلادهنده برای ماشین ظرفشویی خود ندارید. اما در برخی موارد هرچه قدرت مایع جلادهنده بیشتر باشد یا غلظت آن برای حجم بیشتری از آب مناسب باشد می‌توان آن را به عنوان بهترین گزینه ممکن انتخاب کرد.

 

 

تاریخ انتشار: یکشنبه/13/اکتبر/2019
تعداد بازدید: 1859
بازگشتدیدگاهتان را بنویسید