:: صرفه جویی در آب ؛ مزایا و معایب شستشوی ظروف به روش دستی و ماشینی؟

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد مطرح می شود این است که شستشوی ظروف به روش دستی بهتر است یا ماشینی؟ جواب این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد که هدف ما از نگارش این مقاله هم بیان این عوامل است. پس در ادامه با ما باشید تا میزان مصرف آب در شستشوی ظروف در حالت دستی و ماشینی بیشتر آشنا شوید.

شستشوی ظروف به روش دستی کاری معمول است که از گذشته تا کنون برای تمیز کردن ظروف استفاده می شده است. اما در چند سال اخیر، با ظهور انواع ماشین ظرفشویی ماجرا تغییر کرده است و بسیاری از افراد رو به استفاده از ماشین ظرفشویی آورده اند. در حالی که هنوز برخی از افراد نمی دانند که استفاده از ماشین برای شستشوی ظروف بهتر است یا به روش دستی؟ برای پاسخ دادن به این سوال، بهتر است نگاهی به مزایا و معایب این 2 روش با بررسی آنها از جنبه های مختلف داشته باشیم.

شستشوی ماشینی ظروف
handwashing-vs-dishwashing

مزایا و معایب شستشوی ظروف به روش دستی و ماشینی؟

  • اولین موردی که هنگام مقایسه این دو روش جهت شستن ظروف به ذهن می رسد، زمانی است که در این دو روش برای تمیز کردن ظروف صرف می شود. بر اساس شواهد موجود، مسلما زندگی با استفاده از یک ماشین ظرفشوی راحت تر خواهد بود. چرا که دیگر نیازی به صرف زمان زیادی آن هم به صورت ایستاده برای شستن ظروف نیست. پس اولین مزیتی که شستشوی ظروف با استفاده از ماشین نسبت به روش دارد، عدم نیاز به صرف زمان زیاد جهت شستن ظروف است. به عنوان مثال شما برای شستن یک سری کامل ظرف، شامل قابلمه ها و بشقاب ها باید چیزی حدود 60 دقیقه زمان صرف کنید. در حالی که با استفاده از ماشین ظرفشویی باید تنها چند دقیقه برای قرار دادن ظروف به بهترین شکل در دستگاه صرف کنید. بنابراین بر اساس آمار موجود، در یک هفته می توانید حدود 4 ساعت در زمان صرفه جویی کنید.
  • یکی دیگر از مزیت هایی که شستن ظروف با ماشین ظرفشویی دارد این است که امنیت ظروف شما بهتر تامین می شود. چرا که احتمال اینکه ظروف از دست شما هنگام ظرف شستن به روش دستی به زمین بیافتد، خیلی بیشتر از این است که هنگام خارج یا وارد کردن ظروف به دستگاه اتفاق بیافتد. بنابراین اگر روی ظروفتان حساسیت زیادی دارید، می توانید آنها را با خیال راحت در ماشین قرار دهید. البته به شرط این که بر اساس یک الگوی منظم و درست این کار را انجام دهید، امنیت ظروفتان تضمین شده است.
  • تمیزی بیشتر با استفاده از ماشین ظرفشویی یکی دیگر از مزیت هایی است که این دستگاه برای شما به همراه دارد، البته اگر انتخاب درستی برای مواد شوینده داشته باشید. با توجه به این که در یک سیکل شستشوی ظروف، از 3 نوع مایع تمیز کننده استفاده می شود، می توان نتیجه گرفت که ظروفتان به نسبت روش دستی بهتر شسته می شوند. علاوه بر این می توان بالا بودن درجه حرارت آب به هنگام شستن ظرف با ماشین ظرفشویی را می توان یکی دیگر از دلایل این روش نسبت به روش دستی در نظر گرفت. بر اساس نظر کارشناسان، برای از بین بردن باکتری ها دمایی بالای 70 درجه سانتی گراد نیاز است. که شستشوی ظروف در حالت دستی با این درجه حرارت غیر ممکن است. چرا شما نهایتا می توانید 2 دقیقه دست خود را زیر این آب نگهدارید.

توجه: درحال حاضر کمپانی های مختلفی در زمینه تولید مواد شوینده در حال فعالیت هستند که برخی از آنها برای افزایش اثربخشی از مواد شیمیایی نا مرغوب استفاده می کنند. بنابراین اگر نمی خواهید در دراز مدت سلامتی تان دچار مشکلی شود و ظاهر ظروفتان نیز به اندازه روز اولشان زیبا باشد، باید در انتخابتان دقت داشته باشید. مایع ظرفشویی فست دراپ و ژل ظرفشویی فست دراپ از جمله محصولاتی  هستند که با رعایت فاکتورهای مختلف جهت حفظ سلامتی انسان و ظروف ساخته می شوند..

  • یکی دیگر از مزیت های استفاده از ماشین ظرفشویی ، صرفه جویی در هزینه ها است. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است، در حال دستی 3.5 برابر بیشتر از حالی که از ماشین استفاده می شود آب هدر می رود. اگر این مقدار را برای یک بازه زمانی طولانی مانند 1 سال محاسبه کنید، به راحتی متوجه می شوید که با استفاده از این دستگاه تا چه اندازه می توانید در هزینه مصرف آب صرفه جویی کنید.
  • یکی دیگر از مزیت های استفاده از ماشین، کاهش هزینه هایی است که صرف گرم کردن آب می شود. چرا که در انواع ماشین های ظرفشویی از یک مبدل استفاده می شود که برای افزایش دمای آب مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه دیگر نیازی به گرم کردن هرچه بیشتر آب کل لوله کشی خانه نیست، چرا که این دستگاه با توجه به قابلیت تنظیمی که دارد، درجه حرارت آب را تنظیم کرده و افزایش می دهد.

 

معایب شستشوی ظروف به روش ماشینی نسبت به دستی چیست؟

  • یکی از اولین مواردی که به عنوان مشکل ماشین ظرفشویی می توان در نظر گرفت، میزان مصرف برق آن است. در صورتی که در روش دستی، دغدغه مصرف برق وجود ندارد. بنابراین در صورتی که از لحاظ میزان مصرف برق این دو روش را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که روش دستی به صرفه تر است البته اگر حواسمان به میزان مصرف آب نیز باشد.
  • همان طور که استفاده از چند ماده تمیز کننده در ماشین ظرفشویی موجب تمیز شدن هرچه بهتر ظروف می شود، اما از طرفی هزینه های زیادی برای مصرف کننده، ایجاد می کند. چرا که اگر بخواهید از بهترین نمک ماشین ظرفشویی، مایع جلادهنده و … استفاده کنید باید هزینه زیادی بپردازید.

در کدام روش از شستشوی ظروف آب بیشتری مصرف می شود؟

بر اساس آزمایشاتی که انجام شده است، هنگامی که یک میزان ظروف به اندازه یکسان با استفاده از دو روش شسته می شود، میزان مصرف آب در شستشوی ظروف به شکل دستی چیزی حدود 3.5 برابر در حالت ماشین ظرفشویی است. بنابراین اگر صرفه جویی در آب برایتان از اهمیت زیادی برخوردار است، مسلما باید از ماشین برای شستشوی ظروف استفاده کنید.

نتیجه گیری

با وجود این که ماشین ظرفشویی به نسبت روش دستی برای شستشوی ظروف معایبی دارد، اما اگر یک نگاه کلی به مقایسه این دو روش داشته باشیم به سادگی می توانیم نتیجه بگیریم که شستشوی ماشینی ظروف صرفه تر است. چرا که با استفاده از چند راهکار ساده می توان به شکل بهتری از ماشین استفاده کرد و هزینه ها را تا حد زیادی کاهش داد. به عنوان مثال شما می توانید با استفاده از تنظیماتی که هر ماشینی به صورت منحصر به فرد دارد، می توانید تنظیم کنید که چه زمانی از روز ماشین کار کرده و روشن شود. بنابراین با انجام این کار، از روشن شدن دستگاه در ساعات پرمصرف برق خودداری می کنید.

 

 

تاریخ انتشار: چهارشنبه/02/اکتبر/2019
تعداد بازدید: 1149
بازگشتدیدگاهتان را بنویسید