:: راهکارهای استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی

یکی از دلایل افزایش نرخ خرید ماشین ظرفشویی، تغییراتی است که در سبک زندگی خانواده ها ایجاد شده است. به عنوان مثال، شاغل بودن بسیاری از خانم ها را می توان انگیزه اصلیشان در خرید این وسیله خانگی دانست. چرا که با رها شدن از دغدغه شستشوی ظروف ، می توانند مدیریت بهتری روی زمان خود داشته و زمان بیشتری را با خانواده سپری کنند. با این وجود به دلیل این که بسیاری از افراد با طرز استفاده از ماشین ظرفشویی آشنایی ندارند، نمی توانند از تمام قابلیت های آن به درستی استفاده کنند. که البته همین مسئله موجب نارضایتی برخی از آنها بعد از خرید ماشین ظرفشوی می شود! اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید و یا به تازگی قصد خرید یکی از آن ها را دارید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با برخی از راهکارهای استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی آشنا شوید.

راهنمای استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی

هدف اصلی استفاده از ماشین ظرفشویی ، راحتتر شدن امور روزمره زندگی بسیاری از افراد است. با این وجود اگر با طریقه استفاده درست از این دستگاه آشنایی نداشته باشید نه تنها قادر به لذت بردن از آن نخواهید بود، بلکه یک چالش دیگر نیز به چالش های زندگیتان اضافه کرده اید. قبل از این که به معرفی این راهکارها بپردازیم، بهتر است به این نکته اشاره کنیم که حتی اگر شما از یکی از بهترین برندهای جهان، ماشین ظرفشوی خریداری کرده باشید، اما از آن به درستی استفاده نکنید، در نهایت از خریدتان راضی نخواهید بود. بنابراین هنگامی که قصد خرید این وسیله خانگی را برای شستشوی ظروفتان دارید، بهتر است رعایت تمامی مواردی که در ادامه بیان می کنیم را مد نظر داشته باشید.

استفاده از آب داغ در ماشین ظرفشویی

همان طور که در مقاله نحوه جرمگیری ماشین ظرفشویی بیان کردیم، ماشین ظرفشویی شما زمانی به درستی عمل می کند که در تمامی مجاری آن، آب داغ جریان داشته باشد. بر اساس آنچه که کارشناسان خانه داری توصیه می کنند، درجه حرارت آب، هنگام جرم گیری و شستشوی ظروف در ماشین، باید چیزی ما بین 55 الی 70 درجه سانتی گراد باشد. بنابراین اگر می خواهید از شستن چندن باره ظروف خودداری کنید، بهتر است که قبل از هر چیز دمای درستی برای آب ظرفشوی انتخاب نمایید.

آبکشی ظروف قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از تصورات غلطی که البته بین بسیاری از افراد نیز رایج است، شستشوی ظروف قبل از قرار دادنشان در ماشین ظرفشویی است. چرا که قصد دارند با انجام این کار از ریختن باقی مانده های غذا در ماشین خودداری کنند. در حالی که با انجام این کار، نه تنها حجم آب زیادی هدر می رود، بلکه احتمال آسیب دیدن ظروف نیز بیشتر می شود. چرا که بسیاری از مایع های شوینده هایی که برای شستشوی ظروف استفاده می شوند، دارای موادی هستند که برای سابیدن ظروف جهت تمیز کردن هرچه بهتر آنها استفاده می شوند. در نتیجه شما با آبکشی ظروف، لایه کثیفی ها را از بین برده و ظروف را دچار خط و خش می کنید.

چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

چیدن ظروف در ماشین یکی از مواردی است که اغلب افراد به آن توجهی ندارند. در حالی که نحوه چیدمان ظروف با توجه به جهت آبپاش های ماشین ظرفشویی، اهمیت زیادی دارد. برای هر یک از انواع ظروف بخش های مجزایی در فضای داخلی دستگاه در نظر گرفته شده است. شما نیز باید ظروف را دقیقا مطابق با الگویی در نظر گرفته شده در دستگاه قرار دهید. چرا که در غیر این صورت ممکن است ظروفی مانند بشقاب ها را به گونه ای قرار دهید که در مسیر آبپاش ها قرار گرفته و اجازه رسیدن آب به سایر ظروف را ندهد. بنابراین بشقاب ها را در قفسه پایین، لیوان ها را در کناره ها و طبقات بالا و موارد کوچکتر را در سبد مخصوص قرار دهید.

عدم استفاده از شوینده زیاد در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی درست مانند ماشین لباسشویی است. در صورتی که از مواد شوینده بیش از اندازه در آن ها استفاده نمایید، نه تنها ظروفتان با کیفیت بهتری شسته نمی شود، بلکه عملکرد دستگاه نیز دچار اختلال می شود. بنابراین تصور نکنید که با مواد شوینده بیشتر، کیفیت شستشوی ظروف افزایش پیدا می کند!

عدم استفاده از ماشین ظرفشوی در ساعات پرمصرف

خوشبختانه ماشین های ظرفشویی دارای حالت هوشمند و اتوماتیک هستند. با استفاده از این دو قابلیت می توانید میزان مصرف انرژی این وسیله خانگی را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید. با استفاده از حالت اتومات می توانید از روشن شدن دستگاه در ساعات پرمصرف خودداری نمایید. علاوه بر این، می توانید با قابلیت دور کند، میزان مصرف انرژی را به صورت چشمگیری کاهش دهید، حتی اگر ظروفتان بسیار چرب باشد!

تمیزکاری فیلترهای ماشین ظرفشویی

اگر می خواهید شستشوی ظروف با استفاده از ماشین به بهترین شکل ممکن انجام شده و براق شوند، باید توجه ویژه ای به فیلتر ماشین ظرفشویی داشته باشید. فیلتری که در این دستگاه استفاده می شود، بعد از مدتی به دلیل باقی مانده های غذا، کثیف می شود. شما می توانید هر چند وقت یک بار، این فیلتر را با استفاده از دفترچه راهنما، از ماشین جدا کرده و تمیز نمایید. البته در صورتی که این کار را برای مدت زمان زیادی انجام نداده اید، بهتر است که از یک فرد متخصص به انجام این کار کمک بگیرید.

کامل پر کردن ماشین ظرفشویی

زمانی که قصد خرید ماشین ظرفشویی را دارید، بهتر است که به میزان مصرفتان از آن نیز توجه کنید. شاید مدل های بزرگ و جادار جذابیت بیشتری داشته باشند، اما قطعا بهترین انتخاب برای شما نیستند. خصوصا اگر خانواده کم جمعیتی باشید. چرا که تا نیمه پر کردن ماشین ظرفشویی یکی از مواردی است که علاوه بر افزایش میزان مصرف انرژی به مرور زمان توان واقعی دستگاه را کاهش می دهد.

بیش از حد پر کردن ماشین ظرفشویی

به همان اندازه که خالی گذاشتن ماشین می تواند مضر باشد، بیش از اندازه پر کردن آن نیز می تواند آسیب زننده باشد. ماشین را به اندازه ای پر کنید که به اندازه کافی فاصله جهت عبور آب در بین ظرف ها وجود داشته باشد.

خروج ظروف از ماشین ظرفشویی

زمانی که شستشوی ظروف توسط ماشین انجام می شود، احتمال این که مقداری آب در ظروفی که در طبقات بالا قرار دارند جمع شده باشد، وجود دارد. بنابراین بهتر است که ظروف طبقه بالا را در ابتدا خارج نکنید، چرا که احتمال ریختن باقی مانده آب روی ظروف خشک وجود دارد.

نتیجه گیری

همراهان گرامی، در نهایت باید به خاطر داشته باشید که حتی اگر ماشین ظرفشویی خود را از یکی از بهترین برندهای موجود خریداری کرده اما از آن به درستی نگهداری نکنید، ظرف مدت کوتاهی از هزینه ای که برای خرید این کالا کرده اید، پشیمان می شوید. خصوصا این وسیله خانگی که به صورت مکرر مورد استفاده قرار گرفته و به یکی از نیازهای اساسی هر خانه تبدیل شده است. بس بهتر است که راهکارهای استفاده بهینه از ماشین ظرفشویی را همیشه به خاطر داشته و آن ها را به کار بگیرید.

تاریخ انتشار: چهارشنبه/25/سپتامبر/2019
تعداد بازدید: 1658
بازگشتدیدگاهتان را بنویسید