:: آیا با استفاده از قرص ماشین ظرفشویی دیگر نیاز به مایع جلادهنده نیست؟

شستشوی هرچه بهتر ظروف یکی از اهداف اصلی استفاده از ماشین ظرفشویی است. اما اگر نحوه استفاده درست از این دستگاه را به خوبی ندانید، حتی اگر از یکی از بهترین برندهای موجود در بازار هم خرید کنید، باز هم نمی توانید به خوبی از این وسیله خانگی استفاده نمایید. یکی از سوالاتی که در همین راستا برای بسیاری از افرادی که از این وسیله استفاده می کنند، ایجاد می شود این است که آیا با استفاده از قرص ماشین ظرفشویی دیگر نیاز به مایع جلادهنده نیست؟ اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا پاسخ سوالتان را پیدا کنید.

برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی، باید از چند ماده مختلف به صورت ترکیبی با هم استفاده کرد که هر یک از آنها نقش موثری در شستشوی هرچه بهتر ظروف بازی می کنند. بنابراین در صورتی که می خواهید ظروفتان به بهترین شکل شسته شود، باید از سه ماده زیر برای شستن انواع ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده کنید:

  • ماده تمیز کننده ظروف (ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی)
  • نمک ماشین ظرفشویی
  • مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی (مایع کمک آبکشی ماشین ظرفشویی)

اما یکی از سوال های اساسی که برای بسیاری از افراد ایجاد می شود این است که آیا با استفاده از قرص ماشین ظرفشویی دیگر نیاز به مایع جلادهنده نیست؟ چرا که موادی که به عنوان تمیز کننده ظروف استفاده می شوند هر یک از لحاظ ساختاری ترکیب متفاوتی داشته و به همین خاطر این سوال مطرح می شود که آیا با هر یک از این مواد تمیز کننده ظروف، باید مایع کمک آبکشی هم استفاده کرد؟ برای پاسخ دادن به این سوال، بهتر است قبل از هر چیز، نگاهی به ساختار قرص ماشین ظرفشویی به عنوان ماده تمیز کننده ظروف و مایع جلادهنده داشته باشیم.

قرص ماشین ظرفشویی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که گفته شد، موادی که برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرند در حالت های مختلفی به شکل پودر، ژل و قرص ماشین ظرفشویی ارائه می شوند. که هر یک از آنها دارای مزایا و معایب منحصر به فرد خود هستند.

قرص ماشین ظرفشویی همان طور که از اسمش مشخص است به شکل یک قرص در یک سایز مشخص ارائه می شود. بنابراین اولین نکته ای که در رابطه با این ماده شوینده باید بیان کرد، این است که فرقی ندارد قصد شستن چه مقدار ظرف را دارید، باید از یک قرص برای شستن آنها استفاده کنید. که البته این ویژگی زمانی که قصد استفاده روزانه از دستگاه را دارید، چندان مقرون به صرفه به نظر نمی رسد.

از طرف دیگر، قرص های ماشین ظرفشویی به دلیل ساختاری که دارند، برای از بین بردن لکه های چسبنده و سرسخت مورد استفاده قرار می گیرند. پس می توان نتیجه گرفت که این مواد تمیز کننده به نسبت سایر مواد شوینده قدرت پاک کنندگی بیشتری دارند. جالب است بدانید که نام دیگری که برای این ماده تمیز کننده در نظر می گیرند، “توپ قدرتمند” است. چرا که علاوه بر این که به خوبی تمام ظرف های کثیف را تمیز می کند، به دلیل ساختار شیمیایی که دارد، جرم و رسوب موجود در فضای داخلی دستگاه را نیز نابود می کند. بنابراین افرادی که از قرص ماشین ظرفشویی استفاده می کنند، نیازی به جرم گیری مداوم از ماشین ظرفشویی نیست.

قرص هایی که در بازار به عنوان مواد شوینده ارائه می شوند، تحت عنوان 3 کاره، 5 کاره و 10 کاره به فروش می رسند. اما مسئله ای که باید توجه داشته باشید این است که تنها قرص های 3 کاره دارای عملکرد مناسبی هستند و نه سایر انواع قرص ها. بنابراین فریب اسم های جذابی که برای این محصولات در نظر گرفته می شود را نخورید.

قرص های سه کاره، شامل ترکیبات گوناگون جهت شستشوی هرچه بهتر ظروف هستند و این قرص ها به نوعی دارای ویژگی های نمک و جلادهنده ماشین ظرفشویی نیز هستند. که باز هم به نوعی مزیت این مواد شوینده نسبت به پودر و ژل محسوب می شود. البته توجه داشته باشید که استفاده از قرص ماشین ظرفشویی به معنای عدم نیاز به جرمگیر ماشین ظرفشویی نیست. چرا وجود املاح در آب، باقی مانده های غذا در دستگاه و … استفاده از جرمگیر را ضروری می کنند. چرا که در صورت وجود جرم در فضای داخلی دستگاه نه تنها بعد از مدتی بوی بدی از دستگاه به مشام می رسد، بلکه عملکرد مطلوب دستگاه نیز دچار مشکل می شود.

مایع جلادهنده چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که می دانید یکی از قابلیت های مولکول های آب، خاصیت کشش سطحی آن است. به عبارت دیگر، شکل ظاهری قطره های آب که به صورت کروی هستند، به دلیل وجود همین ویژگی است. چرا که این خاصیت باعث می شود که مولکول های آب بدون اینکه روی سطح جاری شوند کنار یکدیگر قرار گرفته و به شکل کروی ظاهر شوند. گرچه این قابلیت در بخش های مختلف طبیعت استفاده های مفید و متنوعی دارد اما در هنگام شستشوی ظروف، چندان مناسب به نظر نمی رسد. چرا که حضور لکه های بزرگ و کوچک روی سطح ظروف را بعد از شستشوی آن ها توسط ماشین ظرفشویی را می توان به دلیل وجود این ویژگی در مولکول های آب دانست.

هدف اصلی استفاده از مایع جلادهنده هم از بین بردن این ویژگی از آب و جلوگیری از ایجاد لک روی ظروف و کمک به خشک شدن هرچه بهتر از آنهاست. بنابراین اگر می خواهید بعد از مدتی ظاهر ظروفتان کدر شده و زیبایی ظاهرشان از بین برود و از طرف دیگر در مصرف انرژی صرفه جویی کنید، می توانید از این مایع به هنگام شستشوی ظروفتان استفاده نمایید.

توجه: شرکت هایی مختلفی در زمینه تولید و ساخت مایع کمک آبکشی در حال فعالیت هستند که برخی از آن ها از مواد شیمیایی نا مرغوب برای ساخت این ماده استفاده می کنند. با توجه به اینکه احتمال باقی ماندن این ماده روی ظروف وجود دارد و برای سلامتی انسان ضرر دارد، بهتر است از برندی خرید کنید که کیفیت عملکرد آن تضمین شده باشد. مایع جلادهنده فست دراپ یکی از انواع مایع کمک آبکشی موجود در بازار است که علاوه بر عملکرد عالی در خشک کردن و جلوگیری از ایجاد لکه در ظروف، برای سلامتی انسان نیز خطری ندارد.

اما در نهایت بپردازیم به سوال مهم و اصلی:

آیا با استفاده از قرص ماشین ظرفشویی دیگر نیاز به مایع جلادهنده نیست؟

با توجه به این که قرص های ماشین ظرفشویی تا اندازه ای به عنوان مایع کمک آبکشی هم عمل می کنند، این سوال برای بسیاری از افراد ایجاد می شود این است که آیا نیازی هست که این دو ماده  قرص ماشین ظرفشویی و مایع جلادهنده را همزمان با هم استفاده کرد یا نه. از قدیم گفته اند که هر چیزی را بهر کاری ساخته اند. بنابراین به راحتی می توان نتیجه گرفت اگرچه که قرص‎ها تا اندازه ای دارای ویژگی های یک مایع جلادهنده هستند، اما به طور کامل نمی توانند جایگزین این مایع شوند. پس اگر می خواهید بعد از مدتی که از این وسیله خانگی استفاده می‎کنید، ظاهر ظروفتان درست مانند روز اولشان باشد، بهتر است که از هر یک از محصولات به جای خود استفاده نمایید.

 نتیجه گیری

در صورتی که زیبایی ظاهری ظروفتان از اهمیت زیادی برایتان برخوردار است قرص ماشین ظرفشویی و مایع جلادهنده را می توان با هم استفاده کرد . اما قبل از هر چیز بهتر است که با نحوه استفاده از جلادهنده آشنایی داشته باشید. چرا که این نوع مواد بسته به ساختاری که دارند مقدارهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. پس مطالعه دستورالعمل این مایع را قبل از استفاده فراموش نکنید.

 

 

تاریخ انتشار: پنج‌شنبه/26/سپتامبر/2019
تعداد بازدید: 2929
بازگشتدیدگاهتان را بنویسید